چاپ شبرنگ

3/5 - (1 امتیاز)

شبرنگ یکی از انواع اصلی متریال در صنعت چاپ استیکر است که دارای چسبندگی بالا و ضخامت زیاد بوده و ویژگی اصلی آن، جلوه‌اش در نور کم و شب است. در حقیقت چاپ شبرنگ قابلیت رفلکس نور را داشته و باعث دیده‌شدن بهتر استیکر چاپی می‌شود.

برچسب‌های شبرنگ در دسته برچسب‌های امنیتی قرار می‌گیرند. در صنایع مختلف هم کاربرد دارند. این نوع چاپ شبرنگ از انواع لیبل‌های امنیتی است که در صورت کنده شدن خرد خواهند شد. لیبل‌های شبرنگ بسیار مقاوم هستند و در انواع و اقسام محصولات کاربرد دارند. ظاهر این برچسب‌ها شبیه به برچسب‌های کاغذی سلفونی می‌باشد با این تفاوت که دارای یک سری ویژگی‌های منحصر به فرد هستند.

از جمله اصلی‌ترین خاصیت این برچسب‌ها این است که شبرنگ هستند و در نور کم هم قابلیت دیده شدن دارند و درخشندگی آنها بسیار بالاست. چسب‌هایی که در این نوع برچسب‌ها استفاده شده‌اند فسفر و فلورسنت هستند. شبرنگ‌ها در رنگ‌های مختلف سفید، آبی، قرمز، زرد، سبز، نارنجی و نقره‌ای در بازار وجود دارند که می‌توان آنها را سفارش داد و برای مصارف مختلف استفاده کرد. امکان چاپ اطلاعات، طرح و انواع لوگو بر روی این برچسب‌ها وجود دارد. شما می‌توانید اطلاعاتی از جمله کد محصول، بارکد و نام سازمان را بر روی آنها چاپ کنید.

برچسب‌های شب رنگ در صنایع متنوع کاربرد دارند و دارای چسبندگی بالایی هستند. این چسبندگی بالا باعث شده تا قابلیت جدا شدن از سطح را نداشته باشند و ممکن است با جدا کردن آنها از روی بخش مورد نظر مقداری از آن کنده می‌شود. به همین علت این گونه استیکرها برای مصارف خاص از جمله برچسب اموال به کار می‌روند. روی این برچسب‌ها می‌توان نام تجاری، شناسه سریال و اسم مجموعه را درج کرد. به علت داشتن سطح قطور با سیستم‌های لیبل پرینتر صنعتی چاپ می‌شوند. برای دسترسی به یک چاپ شبرنگ ماندگار با سطح کیفی با دوام باید از ریبون رزین و سوپر رزین در آنها استفاده کرد. استفاده از این مواد باعث می‌شود تا این برچسب‌ها در برابر مواد شوینده دوام زیادی داشته باشند و اصطکاک و دمای زیاد را تحمل کنند.

انواع لیبل گارانتی

چاپ شبرنگ در دو مدل انجام می‌شود. شبرنگ خرد شونده و چاپ روی شبرنگ معمولی که در ادامه بیشتر در مورد آنها صحبت خواهیم کرد. چاپ روی شبرنگ خرد شونده است. از این نوع چاپ معمولاً برای لیبل اموال استفاده می‌شود و برای جاهایی کاربرد دارد که نمی‌خواهند برچسب شبرنگ به راحتی از روی اجسام کنده شود. این دو نوع برچسب هیچگونه تفاوتی با یکدیگر ندارند. از لحاظ ظاهری هیچ تغییری در آنها وجود ندارد. تنها تفاوت آنها این است که لیبل معمولی هنگام کنده شدن به صورت یک تکه از سطح جدا می‌شود و چسب‌های قوی‌تری نسبت به نمونه شبرنگ خرد شونده دارد. اگر می‌خواهید چاپ بر روی شبرنگ ماندگاری طولانی داشته باشد بهتر است آن لمینیت کنید تا عمر آن دو برابر شود. همانطور که گفتیم لمینت امکان خرد شدن را از بین می‌برد دذ نتیجه پیشنهاد ما به شما این است که هیچ وقت شب رنگ خرد شونده را لمینیت نکنید. لمینت کردن استیکر برای فضاهای باز توصیه می‌شود.

ویژگی‌های چاپ شبرنگ

برچسب‌های شبرنگ خاصیت‌های زیادی دارند. از جمله ویژگی‌هایی که باعث پرکاربرد بودنشان شده است این است که در این برچسب‌ها از چسب قوی استفاده شده در نتیجه قابلیت چسبندگی بالایی دارند. نسبت به سایر برچسب‌های امنیتی میکرون بالاتری دارند. در برابر حرارت، رطوبت، اصطکاک و حلال‌ها مقاوم هستند. بعد از کنده شدن خرد می‌شوند. امکان سلفون کشی روی آنها وجود دارد. سلفون کشی باعث می‌شود که مقاومت آنها افزایش پیدا کند و هیچگاه پاک نشود.

امکان چسباندن آنها به انواع سطوح پلاستیکی، فلزی و شیشه‌ای وجود دارد. امکان سفارش و تولید این محصول در ابعاد و اندازه‌های مختلف وجود دارد و می‌توان در قالب و شکل‌های گوناگون نیز آنها را سفارش داد. چسباندن این برچسب‌ها بر روی سطوح شیشه‌ای و پنجره‌ها امکان‌پذیر است. این لیبل‌ها بر روی سطح‌های بتنی یا چوبی به خوبی قرار نمی‌گیرند. در ساخت آنها از ماده‌ای به نام وینیل استفاده شده است که بسیار منعطف و ظریف است و همین موضوع باعث شده تا حمل و نقل آن آسان باشد و امکان کندن آنها از روی شیشه وجود داشته باشد. استفاده از چاپ شبرنگ برای اموال نیز امکان‌پذیر است. برای کدگذاری دارایی‌های ادارات و نهادها به کار می‌رود. برچسب گذاری اموال‌ها به منظور دادن ماهیت دیجیتالی به هر یک از بخش‌ها و تجهیزات است. این کار باعث می‌شود تا شما بتوانید داده‌های وابسته به اموال و دارایی خودتان را به راحت‌ترین شکل داشته باشید.

مزایای استیکر گارانتی

از جمله مزایای به کارگیری لیبل‌های چاپ شبرنگ این است که به صورت فوری و بسیار راحت می‌توان اموال و دارایی‌ها را تشخیص داد. به راحتی می‌توانید تجهیزاتی که به نهاد شما مربوط هستند را مشخص کنید. احتمال ممیزی اموال، دارایی و تجهیزات را مهیا می‌کند. با اسکن لیبل دارایی در مدت زمان اندکی می‌توانید اموالگردانی کنید. این لیبل‌ها برای حفظ تجهیزات شما بسیار پرکاربرد هستند. از برچسب‌های شب رنگ در موارد متنوعی برای نشان دادن مسیر یا نشان دهنده‌های هشدار هم استفاده می‌شود. به عنوان مثال در بیشتر صنایع بزرگ، بیمارستان‌ها فرودگاه‌ها و ترمینال‌ها این چاپ شبرنگ را مشاهده می‌کنید که به عنوان هولوگرام و لیبل‌های امنیتی شناخته می‌شوند.

 از دیگر برچسب‌های شبرنگ برچسب‌های امنیتی یا سکیوریتی‌اند که می‌توانند برای کارهای امنیتی و گارانتی اصالت کالا هم استفاده شوند. به طور کلی امکان استفاده از این برچسب‌ها در هر فضایی وجود دارد؛ اما شما می‌توانید برای استفاده در فضای باز از سلفون بر روی آنها استفاده کنید. با این کار قابلیت خرد شوندگی شبرنگ از بین می‌رود؛ بنابراین حتماً به این نکته توجه کنید و اگر برای گارانتی محصولات می‌خواهید از آن استفاده کنید از سلفون کشی پرهیز کنید. استفاده از این لیبل‌ها در تاریکی و نور کم پذیر است و شما می‌توانید پیغام‌های اضطراری را حتی در شب نیز منتقل کنید.

چاپ شبرنگ برای فضای بیرون

استفاده از برچسب‌های شبرنگ در محیط بیرون نیز امکان‌پذیر است. این برچسب ها به دلیل ماندگاری بالا در هر مکانی استفاده می‌شوند، تنها کافیست آنها را لمینت کنید. لمینت یکی از فرایندهای تکمیلی در چاپ شبرنگ به شمار می‌رود. به این صورت که با به کارگیری دستگاه‌های مخصوص یک لایه محافظ بر روی برچسب قرار داده می‌شود و این لایه محافظ دوام برچسب را افزایش می‌دهد. معمولاً لمینت را در محیط‌های باز و بیرون استفاده می‌کنند. اگر بر روی برچسب‌ها از لمینت استفاده کنید باعث می‌شود چاپ آن به شکل بهتر نشان داده شود و زیبایی آن چندین برابر شود. لمینت کردن برچسب به معنای این است که یک لایه نازک از جنس پی‌وی‌سی با ضخامت‌های متفاوت بر روی برچسب‌ها قرار می‌گیرد. با این کار رنگ چاپ شده بر روی برچسب‌ها کاملاً ثابت می‌ماند و همینطور قابلیت مات یا براق کردن سطح برچسب‌ها هم امکان‌پذیر است.

چاپ شبرنگ روی شیشه

لیبل چاپ شبرنگ جزء انواع استیکرهایی است که مانند روز رنگ نیز بر روی شیشه فروشگاه‌ها و استفاده می‌شود. با این تفاوت که شب رنگ خاصیت بازتاب نور را دارد و از رنگ‌های زنده‌تری در آن استفاده می‌شود. برش لیبل‌ها توسط دستگاه کاترپلاتر صورت می‌گیرد. زمانی که برچسب شما قابلیت بازتاب نور در شب را داشته باشد به اصطلاح به آن شب تاب می‌گویند. استیکرها در برابر سرما، گرما، باد و باران نیز مقاومت کافی را دارند.

چاپ شبرنگ روی پارچه

برای چاپ بر روی پارچه روش‌های مختلفی در نظر گرفته شده است. انواع مواد شیمیایی و دستگاه‌های مکانیکی در آن به کار می‌روند. این فرایند به صورت دیجیتالی انجام می‌شود و امروزه برای تبلیغ برندهای مختلف نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. چاپ شبرنگ بر روی لباس متفاوت است. از انواع آن می‌توان به چاپ غلطکی یا روتای اشاره کرد. به این صورت که غلطک‌هایی که نقش و نگار مورد نظر از قبل بر روی آنها حکاکی شده است بر روی پارچه قرار می‌گیرند و فرایند چاپ را در تمامی قسمت‌های لباس به صورت یکنواخت و با کیفیت انجام می‌دهند. همچنین در صورت چند رنگ بودن طرح مد نظر، هر کدام از رنگ‌ها دارای غلطک‌های جداگانه‌ای خواهند بود. ماندگاری این نوع چاپ بسیار بالاست و بر روی انواع پارچه‌ها انجام می‌شود. نوع دوم چاپ سابلیمیشن است.

در این نوع چاپ شبرنگ از روش تصعید برای انتقال طرح بر روی لباس استفاده می‌کنند. یعنی رنگ را با حرارت بسیار بالا به گاز تبدیل می‌کنند و سپس آن را به درون الیاف لباس انتقال می‌دهند. چاپ استیکر بر روی لباس با این روش دارای شفافیت بسیار بالا، کیفیت و ماندگاری زیادی است. همچنین از چاپ مش نیز استفاده می‌شود. چاپ مستقیم پیگمنت جزء جدیدترین روش‌هایی است که برای چاپ استیکر بر روی لباس در نظر گرفته شده است. این کار توسط پرینتر دیجیتال صورت می‌گیرد و تا حدودی شبیه به چاپ سابلیمیشن است. طرح به صورت مستقیم بر روی لباس چاپ و سپس توسط بخار فیکس و طرح ثابت می‌شود. سپس رنگ‌های اضافه در آن پاک می‌شوند.

از مهم‌ترین مزیت‌های این نوع چاپ این است که سرعت بسیار بالایی دارد. چاپ بعدی، چاپ مستقیم راکتیو است. جزء چاپ‌های دیجیتال محسوب می‌شود و دارای کیفیت، شفافیت و ماندگاری بسیار بالایی است. برای پارچه‌هایی با الیاف طبیعی و پلی استر کاربرد دارد. چاپ دی تی جی در مقایسه با دیگر روش‌های چاپ نام برده شده دارای سرعت بالاتری است و شبیه به چاپ بیگمنت می‌باشد. در این چاپ به صورت مستقیم از دستگاه دیجیتال استفاده می‌شود و لباس در داخل دستگاه قرار می‌گیرد. سپس طرح از قبل آماده شده از طریق رایانه به دستگاه منتقل و بر روی لباس چاپ می‌شود و بعد با استفاده از دستگاه پرس حرارتی فیکس می‌شود. این نوع روش بر روی انواع رنگ‌های مختلف پارچه و لباس استفاده می‌شود. سرعت بالایی دارد. امکان چاپ در تیراژ کم در آن وجود دارد.

برچسب چاپ شبرنگ روی شیشه مغازه

چاپ شبرنگ استیکر شیشه یا همان برچسب مغازه جزء راه‌های مناسب برای تبلیغ کسب و کار است. امروزه بسیاری از شرکت‌ها، مشاغل و صاحبان کسب و کار از چاپ استیکر برای تبلیغ و رشد موقعیت خود استفاده می‌نمایند. این برچسب‌ها روی خودروهای سواری، شیشه مغازه و اتوبوس به چشم می‌خورند. این استیکرهای چاپی در هر تعداد و اندازه قابل سفارش هستند و می‌توان هر تصویری را بر روی آنها درج کرد.

اگر برای تهیه استیکر قصد الگو گرفتن از لوگو یا طرح خاصی را دارید ابتدا بهتر است با طراحان مربوطه مشورت کنید تا در زمینه چاپ شما را راهنمایی کنند. برچسب‌های شبرنگی که بر روی شیشه‌های مغازه استفاده می‌شوند امروزه باعث می‌شوند که کسب و کار مورد نظر در چشم مخاطبان ماندگاری بیشتری داشته باشد. به عنوان تبلیغات بصری شناخته می‌شود. بسیاری از فروشگاه‌ها در سطح شهر از این نوع تبلیغات بصری استفاده می‌کنند.

این استیکرها با زمینه بی‌رنگ طراحی می‌شوند و از وینیل شفاف هستند. همین موضوع باعث شده که برای تبلیغات بسیار مورد توجه قرار بگیرد. در واقع این نوع استیکرها از هر دو سمت شیشه قابل دیدن هستند و می‌توانند بازدهی تبلیغات را افزایش دهند. این استیکرها، استیکرهای سفید شیری هستند که از جنس پی‌وی‌سی می‌باشند و زمینه در نظر گرفته شده برای استیکر شیری رنگ یا سفید است. به همین خاطر این استیکرها تنها از یک سمت شیشه قابل مشاهده هستند. هزینه چاپ شبرنگ برچسب بر روی شیشه با توجه به نوع جنس و ابعاد کار متفاوت است.

مجموعه چاپ سروش از بهترین جنس وینیل برای چاپ شبرنگ استیکرها استفاده می‌کند. برای محاسبه هزینه شما ابتدا باید ابعاد کار مورد نظر را با متر اندازه‌گیری و سپس مساحت آن را به دست بیاورید سپس مشاورین ما به شما کمک می‌کنند تا بتوانید قیمت استیکر نهایی را محاسبه کنید. با توجه به نوع استیکر اینکه شیشه‌ای، سفید یا مش باشد قیمت متفاوتی پرداخت خواهید کرد. به طور کلی استفاده از برچسب بر روی شیشه‌ها دارای مزایای بسیار زیادی است. از جمله این مزایا می‌توان به جلب توجه مشتریان، افزایش آگاهی و اطلاع رسانی به مخاطبان، افزایش فروش، ارتقای برند، اعتمادسازی، تبلیغات هدفمند و کاهش هزینه‌های تبلیغات اشاره کرد.

دستگاه چاپ شبرنگ و برچسب

دستگاه برش چاپ شبرنگ جزء مفیدترین اختراعاتی است که در عرصه تبلیغات ساخته و در اختیار افراد قرار گرفته است. این دستگاه دارای تطبیق پذیری بسیار بالایی است و شما می‌توانید برای انجام طیف گسترده‌ای از پروژه‌های صنایع دستی از جمله برچسب‌ها، استیکرها، دفترچه‌ها، اشیای سه بعدی، بسته بندی، خودرو، کارت ویزیت و غیره از آن استفاده نمایید. امروزه بسیاری از افرادی که در حوزه چاپ در حال فعالیت هستند مطمئناً نام دستگاه کاترپلاتر را شنیده‌اند. اگر بخواهیم به صورت ساده بگوییم این دستگاه یک دستگاه چاپ دیجیتال است که به برش و ترسیم اشکال بر روی چاپ شبرنگ و یا کاغذ کمک زیادی می‌کند. کاترپلاتر وسیله‌ای است که برای برش اشکال و یا حروف بر روی کاغذ، مقوا، شبرنگ، روزرنگ، استیکر و طلق استفاده می‌شود و کاربری آن آسان است. می‌توان با استفاده از آن برش‌های منظم ایجاد کرد.

کاتر پلاتر از تصاویر خطی درست شده و نرم‌افزارهایی که خروجی خطی دارند را به صورت برش بر روی کاغذ منعکس می‌کند و طرح‌ها را برای ما قابل جدا کردن خواهد کرد. این دستگاه به غیر از اینکه در برندهای گوناگون وجود دارد، دارای عرض‌های متفاوتی نیز هست. عرصه‌ای دستگاه کاترپلاتر عموماً ۶۰، ۱۰۰ و ۱۵۰ سانتی‌متر است. انتخاب عرض دستگاه با توجه به نیاز متفاوت خواهد بود. این دستگاه به شما این امکان را می‌دهد تا بتوان مواد شبرنگ را به صورت حروف و شکل‌ها برش دهید. دستگاه چاپ شبرنگ دستگاه بزرگی نیست و مانند یک پرینتر می‌باشد. کاتر پلاتر قابلیت برش اجناسی مانند شبرنگ، روزرنگ، کاغذ و استیکرها را دارد و با توجه به قدرت تیغ و مگنت برش معینی را تعیین می‌کند.

دستگاه کاترپلاتر نیز انواع مختلفی دارد. از جمله آن می‌توان به کاترپلاتر ایستاده اشاره کرد. کاترپلاترهای رولی که مدل‌های کوچک آن گاهی به صورت رومیزی هم هست به کاترپیلارهایی گفته می‌شود که در آن تیغ در طول جنس بریدنی جابجایی ندارد. در واقع این نوع دستگاه‌ها امکان برش در طول را با جابجایی خود جنس فراهم کرده‌اند. بدین ترتیب پس از قرار گرفتن لبه جنس در دستگاه غلطک فشاری از بالا جنس را به قسمت‌های آجدار غلطک متصل و به غلطک می‌فشارد تا جای آن بر روی جنس بیفتد. این رد یا عاج با غلطک شنی درگیر و جنس را به داخل کاترپلاتر هدایت می‌کند و طرح دریافتی روی آن ترسیم می‌شود.

نوع دوم دستگاه کاترپلاتر تخت یا رومیزی است.

این نوع دارای یک میز هست که کالسکه ابزار در طول آن جابجا می‌شود. بدین ترتیب جنس بریدنی ثابت است و تیغ علاوه بر حرکت در عرض جنس در طول آن نیز جابجا می‌شود. این دستگاه برای جنس‌هایی که دارای انعطاف پذیری هستند مناسب است. ضخامت در مدل‌های مختلف متفاوت خواهد بود و قادر است تا چندین سانت ضخامت را هم برش دهد. برخی نمونه‌های کوچک‌تر دستگاه کاترپلاتر نیز تنها با یک رایانه رومیزی و در کنار یک چاپگر ساده قابل استفاده هستند. این نمونه‌ها بیشتر برای کسب و کارهای کوچک، مدارس و خانه‌ها قابل استفاده هستند. به همین راحتی می‌توان علائم، پوسترها و هر مورد مشابهی را در طراحی برش زد.

برچسب حروف شبرنگ

استیکرهای چاپ شبرنگ روی انواع سطوح و وسایل چوبی، فلزی، شیشه‌ای، پلاستیکی و سرامیکی قابل نصب هستند. اولین و مهم‌ترین علت استفاده از آنها ایجاد جاذبه بصری و جلب توجه مشتریان است. محصولی که جذابیت فیزیکی و ظاهری نداشته باشد نمی‌تواند جایگاه مناسبی در بین رقبا داشته باشد. استفاده از لیبل و مارک حروفی برای درج اطلاعات بر روی محصول است. شامل نام لوگوی تولید کننده، تاریخ تولید، انقضا و دیگر ویژگی‌ها می‌باشد. لیبل و مارک حروفی نیز می‌تواند به صورت پلی استری، شب‌نما یا همان شب رنگ باشد. مارک حروف شبرنگ انواع متفاوتی دارند و می‌توان از انواع رنگ‌ها در چاپ آن استفاده کرد. برای مثال لیبل شبرنگ زرد یک جنس کاملاً ضد آب دارد و علت پرکاربرد بودن آن این است که چسب بسیار قوی دارد. خاصیت خردشوندگی ندارد.

بیس لیبل شبرنگ زرد است و رنگ زرد را نمایان نمی‌کند. شبرنگ یکی از انواع اصلی متریال در صنعت چاپ شبرنگ استیکر به شمار می‌رود که ضخامت و چسبندگی بالایی دارد. رفلکس نور در آن وجود دارد. چاپ شبرنگ در رنگ‌های سفید، سبز، قرمز، زرد، آبی، نارنجی و مشکی، در دو مدل شبرنگ اکرولیک و پت وجود دارد. برای کاربردهای متفاوتی استفاده می‌شوند. از انواع لیبل‌های حروفی می‌توان به شکل صدفی اشاره کرد که ظاهری شبیه به لیبل‌های pvc سفید با ظاهری متالیک‌تر و درخشنده‌تر هستند و می‌توان بر روی برگه‌های مقاوم و ضد آب از آنها استفاده کرد.

در دو نوع پشت چسب‌دار و ساده عرضه می‌شوند و از نظر ماندگاری و مقاومت با کیفیت‌تر از لیبل‌های حروفی کاغذی می‌باشند. نسبت به لیبل‌های دیگر هزینه بیشتری دارند اما در برابر پارگی و آب مقاومت هستند. با این حال در صورتی که ضد آب بودن لیبل برای شما اهمیتی ندارد می‌توانید از نوع حروفی کاغذی استفاده کنید. اگر استیکر با پس زمینه شفاف می‌خواهید لیبل پی‌وی‌سی شفاف بهترین انتخاب برای شماست.

لیبل‌های حروفی شیشه‌ای نیز مانند لیبل‌های پی‌وی‌سی سفید رنگ بر روی pvc ضد آب، مقاوم و قابل شستشو هستند. از لحاظ ماندگاری و مقاومت کاملاً تایید شده‌اند و کاملاً شیشه‌ای هستند به طوری که پشت آنها دیده می‌شود. در طراحی و انتخاب رنگ برای لیبل‌های حروفی پی‌وی‌سی پشت چسب‌دار حتماً باید به زمینه‌ای که قرار است برچسب را بچسبانید دقت کنید. لیبل حروفی متالایز پی‌وی‌سی نیز نوعی از لیبل‌های متالایز با خاصیت ضد آب هست. این لیبل‌ها بر روی سطوح بسیار خاص مانند فلز کاربرد دارند. لیبل‌های متالایز حروف نقره‌ای براق هستند. ظاهری آینه شکل دارند که در دو رنگ طلایی نقره‌ای به صورت مات و براق قابل چاپ‌اند و در دسته لوکس‌ترین نوع لیبل‌ها قرار می‌گیرند.

چاپ روزرنگ

چاپ روزرنگ نوعی پی‌وی‌سی برچسب‌دار است که بیشترین کاربرد را در صنعت تبلیغات و دکوراسیون دارد. نوع روزرنگ کاملاً برعکس چاپ شبرنگ است و قابلیت دیده شدن در شب را ندارد. تنها در محیط‌هایی که نور کافی در آنها وجود دارد قابل نصب است. مزیت استفاده از چاپ روزرنگ این است که می‌توان از رنگ‌های متنوع و گوناگونی در آن استفاده کرد در نتیجه دست مشتریان برای انتخاب کاملاً باز است. جنس روز رنگ در ۳۰ رنگ قابل ارائه است و به طراحی‌های شما جلوه بصری خاصی می‌دهد. قیمت آن کاملاً مقرون به صرفه است. چاپ روزرنگ قابلیت چاپ و برش دارد؛ یعنی با دستگاه چاپ دیجیتال می‌توان روی آنها  عملیات چاپ را انجام داد و سپس با دستگاه کاترپلاتر آن را برش زد. از بارزترین موارد استفاده از استیکرهای روز رنگ بدنه‌های اتوبوس‌های شهری می‌باشد.

 اگر فرد با سلیقه‌ای باشید می‌توانید در محیط پیرامون خود مواردی را با استفاده از چاپ روز رنگ تزیین نمایید. به عنوان مثال برای لوازم خانگی، مبلمان، درب و پنجره مناسب است. قیمت چاپ شبرنگ و روزرنگ با توجه به مدل‌های مختلف آن متفاوت خواهد بود. به طور کلی این دو محصول در رنگ‌های متفاوت و اشکال مختلف سفارش داده می‌شوند. هرچه کیفیت مواد به کار رفته شده در تولید آنها بالاتر باشد قیمت آنها نیز افزایش پیدا می‌کند. چاپ سروش بالاترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت را در نظر گرفته است تا شما بتوانید پرفروش‌ترین این استیکرها را با توجه به سلیقه شخصی و نیاز خود سفارش دهید.

تفاوت چاپ استیکر و چاپ شبرنگ

چاپ استیکر یک روش چاپی است که برای تولید برچسب‌هایی با چسب مخصوص مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش ابتدا متن تصویر و یا لوگوی مورد نظر بر روی یک ورقه استیکر چاپ می‌شود بعد با استفاده از دستگاه کاترپلاتر برش داده می‌شود. این استیکرها معمولاً برای برچسب گذاری بر روی محصولات، تبلیغات، تزیین یا هدیه دادن به دوستان استفاده می‌شوند. در چاپ استیکر ورق‌ها از جنس‌های مختلفی هستند. از جمله پی‌وی‌سی، استیکر آبی، استیکر فویل و یا استیکر کاغذی که هر کدام برای نیاز مختلفی استفاده می‌شوند.

چاپ شبرنگ جزء روش‌هایی است که در آن رنگ‌ها به صورت شبرنگ اعمال می‌‌شوند و می‌توان در مکان‌های بسیار تاریک هم از آنها استفاده کرد. در این روش چاپ تصویر، متن و یا لوگو بر روی یک ورق پلی پروپیلن انجام می‌شود. رنگ‌ها به صورت شبرنگ بر روی آن اعمال می‌شوند. شبرنگ یک نوع رنگ غلیظ و ارگانیک است که با آب الکل و یا حلال‌های دیگر مخلوط می‌شود. از این روش چاپ می‌توان بر روی مواد مختلفی از جمله پارچه پروپروپیلن و فلز و چوب هم استفاده کرد. در چاپ شبرنگ برای بنرها، پوسترها و فلایرها استفاده می‌شود؛ زیرا کیفیت رنگ و پوشش دهی بالایی دارند.

همچنین این روش چاپ برای تولید محصولاتی که به دنبال برجسته شدن تصاویر و متن‌ها هستند استفاده می‌شود. به عنوان مثال در تابلوهای تبلیغاتی، لوگوها و برچسب‌های پرفروش کاربرد دارند. در مورد تفاوت چاپ شبرنگ و چاپ استیکر باید بگوییم که نوع چسب در هر دو مورد متفاوت است. در چاپ استیکر چسب مخصوصی بر روی ورق استیکر قرار می‌گیرد که به راحتی جدا می‌شود؛ در حالی که در چاپ شبرنگ رنگ‌ها به صورت غلیظ و پوشش دهنده بر روی محصول قرار گرفته و چسبی در این روش چاپ استفاده نمی‌شود.

علاوه بر این در چاپ استیکر می‌توان آن را بر روی انواع مختلفی از ورق‌ها چاپ کرد اما نوع شبرنگ فقط بر روی پوستر، بنر، فلایر و سایر محصولات چاپی استفاده می‌شود. بعد از چاپ استیکر شما می‌توانید آن را بر روی تمامی سطوح صاف و غیر صاف مانند سطوح خمیده یا منحنی نیز نصب کنید در صورتی که شبرنگ این امکان را ندارد و چاپ روی سطوح منحنی و خمیده به دلیل پوشش دهنده بودن رنگ‌ها بر روی محصول با مشکل مواجه می‌شوند پس باید توجه کنید که چاپ استیکر بیشتر برای تولید برچسب‌های دائمی که قابلیت جدا شدن را دارند هست. در حالی که چاپ شبرنگ بیشتر برای تولید محصولاتی با کیفیت بالا و پوشش دهنده می‌باشد.

به طور کلی چاپ استیکر و شبرنگ هر کدام دارای ویژگی‌ها و کاربردهای متفاوتی می‌باشند. در صورتی که نیاز به تولید برچسب‌های قابل جدا شدن دارید از چاپ استیکر و در صورتی که می‌خواهید محصولاتی با کیفیت داشته باشید از چاپ شبرنگ استفاده نمایید. قیمت چاپ استیکر نیز در مقایسه با چاپ شبرنگ پایین‌تر است زیرا از مواد کمتری استفاده می‌شود. اما در نوع شبرنگ هزینه بالاتری به دلیل تولید محصول پرکاربرد و کیفیت بالا پرداخت خواهید کرد.

رول شبرنگ خام چاپی

شبرنگ خام برای چاپ با دستگاه‌های دیجیتال و به صورت رول در عرض‌های مختلف ارائه شده است. شبرنگ خام با دستگاه‌های مختلفی چاپ می‌شود که از جمله این دستگاه‌ها می‌توان به اکوسالونت، دستگاه‌های یووی و چاپ سیلک اشاره کرد. رنگ خام مخصوص چاپ دارای برندهای مختلف است که در فروشگاه‌های اینترنتی و به صورت آنلاین هم به فروش می‌رسند. برای خرید ابتدا باید برند مورد نظر را انتخاب نمایید و سپس خرید خود را کامل کنید. برای مثال رول شبرنگ آبی به عنوان برچسب خرد شونده شناخته می‌شود و امکان چاپ با دستگاه دیجیتال را دارد. همانطور که از نامش پیداست رنگی آبی دارد. چسبندگی آن بسیار بالاست. اگر روی محلی چسبانده شود بعد از کنده شدن تکه تکه یا به عبارتی خرد می‌شود.

لیبل ژله‌ای شبرنگ

لیبل‌های ژله‌ای شبرنگ همان لیبل‌های پفکی یا مارک ژله‌ای هستند که بر روی شبرنگ سفید پشت چسب‌دار، با کیفیت بالا و به صورت رنگی چاپ می‌شوند. بعد از برش یک لایه رزین از جنس پلیورتان به ضخامت ۲ میلی‌متر بر روی آن قرار داده می‌شود. چاپ لیبل‌های ژله‌ای در سایزها و طرح‌های مختلف مانند دایره‌ای، بیضی، لوزی، مربع و مستطیل امکان‌پذیر است. برای برش‌های پیچیده و خاص یا در صورت درخواست چاپ بر روی لیبل متالیک طلایی و نقره‌ای باید هزینه آن به صورت جداگانه محاسبه شود. لیبل ژله‌ای دارای ظاهر کریستالی، شبرنگ، شفاف و براق هستند. استفاده از رزین پلیورتان باعث برجسته شدن زیبایی و جذابیت بیشتر این محصولات می‌شود. دارای استحکام و چسبندگی بسیار بالایی هستند و حداقل عمر مفید آنها به دور از نور خورشید حداقل ۸ سال است.

از مهمترین ویژگی‌های لیبل‌های ژله‌ای شبرنگ می‌توان به استحکام، مقاومت و انعطاف پذیری بالای آن اشاره کرد. امکان چاپ دیجیتال با وضوح بالا روی آن وجود دارد. از پوشش رزین پلیورتان درجه یک در آن استفاده می‌شود. کاملاً ضد آب است. تغییر رنگ نمی‌دهد. ماندگاری حداقل ۴ سال در برابر نور خورشید را دارد و در برابر حلال‌های رقیق کننده و پاک کننده مقاوم هست. می‌توان آن را در ابعاد و قالب‌های متنوع و دلخواه برش داد. این لیبل می‌تواند دمای منفی ۴۰ درجه تا مثبت ۸۰ درجه را تحمل کند. بهترین دما برای چسباندن لیبل‌های ژله‌ای ۲۵ درجه سانتیگراد در نظر گرفته شده است.

قابل ذکر است که قوام جذب این نوع برچسب‌ها ۴۸ ساعت زمان می‌برد و محل چسبیدن آنها باید کاملاً مسطح و تمیز باشد. از چسباندن آن در هوای سرد خودداری نمایید. این محصول قابلیت سفارش آنلاین از ابعاد یک در یک تا ۶۵ در ۴۵ و ۴٠ سانتی‌متر را دارد. مدت آماده سازی محصول به ابعاد و تیراژ سفارش شما وابسته است. شما می‌توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر قبل از سفارش با کارشناسان ما در مجموعه چاپ سروش صحبت کنید.

چاپ انواع شبرنگ

چاپ شبرنگ با لمینت یکی از فرایندهای تکمیلی است که در چاپ شبرنگ استفاده می‌شود. در لمینت با به کارگیری دستگاه‌های مخصوص بر روی برچسب یک لایه محافظ قرار داده می‌شود که این لایه محافظ باعث می‌شود دوام برچسب به شکل محسوسی افزایش پیدا کند. لمینت برای برچسب‌هایی که در محیط‌های باز و بیرونی هستند مورد استفاده قرار می‌گیرد. از طرفی لمینت کردن باعث می‌شود تا رنگ‌ها با چاپ بهتر و زیباتر نشان داده شوند. به علاوه اینکه این نوع شبرنگ به صورت یک تکه جدا می‌شود و خاصیت خرد شوندگی ندارد. بنابراین نمی‌توان به عنوان لیبل‌های امنیتی از آن استفاده کرد. از دیگر انواع، شبرنگ خرد شونده است که بیشتر برای لیبل اموال استفاده می‌شود و مصرف آن برای مواردی است که نمی‌خواهند برچسب شبرنگ به راحتی کنده شود. در صورت کنده شدن کاملاً خرد و به عبارتی از بین می‌روند. چاپ چهار رنگ نیز از دیگر انواع چاپ شبرنگ به شمار می‌رود.

رنگ‌های قرمز، آبی، زرد و مشکی رنگ‌های اصلی چاپ افست به شمار می‌روند. ۴ رنگی هستند که در ماشین‌های چاپ و افست استفاده می‌شوند و هر یک از آنها با پلاتین مشخص می‌شوند تا در مختصر نویسی کدهای رنگی بتوانند کمک کننده باشند. چاپ کیو آر کد یا همان کد واکنش سریع که مربعی شکل و دو بعدی هست از دیگر انواع چاپ شبرنگ به شمار می‌رود. از نقطه‌های سیاه رنگ مربعی شکلی ساخته شده‌اند که بر روی یک زمینه سفید قرار گرفته و داده‌های زیادی را در خود مخفی کرده‌اند. این نوع داده‌ها عبارتند از آدرس، تلفن، اطلاعات، کارت ویزیت، نشانی، سایت و غیره که برای اسکن آنها از پوینده‌های کیو آر یا تلفن‌های همراه هوشمند استفاده می‌شود.

چاپ آخر چاپ بارکد است. چاپ بارکد نوعی نمایش تصویری اطلاعات بر روی سطوح می‌باشد و می‌توان توسط ماشین آنها اطلاعات را بازخوانی کرد. چاپ بارکد بر روی انواع لیبل‌ها در سایزهای مختلف انجام می‌شود و شماره سریال بر روی آن قرار می‌گیرد. به طور کلی این نوع برچسب‌ها روی بیلبوردهای تبلیغاتی، برچسب‌های علامت هشدار، برچسب‌های امنیتی، صنایع بسته‌بندی و مواد شیمیایی، بسته‌بندی مواد غذایی، تولیدات لوازم خانگی استفاده می‌شوند.

انواع لمینت چاپ شبرنگ

در مورد انواع لمینت در چاپ شبرنگ و برچسب باید بگوییم که می‌توان از لمینت سرد و مات نیز استفاده کرد. لمینت سرد و مات نیازی به حرارت ندارد و با دستگاه پرس انجام می‌شود. ضخامت آن کم است و به راحتی خم می‌شود. این نوع لمینت نمی‌تواند نور را منعکس کند. لمینت سرد و براق نوع دیگری است که بیشتر برای برچسب‌های تزیینی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع لمینت از آنجایی که براق است می‌تواند زیبایی ایجاد کند. در این مدل نیز نیاز به استفاده از حرارت ندارید. لمینت گرم و مات با استفاده از دستگاه‌های مخصوص حرارتی انجام می‌شود و نور را متساعد نمی‌کند.

تصویر چاپ شده بر روی آنها کاملاً واضح است. نوع گرم و براق نیز از انواع لمینت است. این نوع لمینت طرفداران کمی دارد و برای آنها از دستگاه‌های مخصوص حرارتی استفاده می‌کنند. به طور کلی اگر نمی‌خواهید برای برچسب گارانتی و یا امنیتی از چاپ شبرنگ استفاده کنید برای افزایش ماندگاری می‌توانید آن را لمینت کنید. لمینت جزء فرایندهای تکمیلی در چاپ شبرنگ محسوب می‌شود و باعث می‌شود دوام برچسب به شکل محسوسی افزایش پیدا کند. شما با توجه به انواع لمینیت‌ها می‌توانید برچسب‌ها را مات و یا براق کنید.

نحوه نصب لیبل چاپ شبرنگ

در مورد نصب این برچسب‌های شب رنگی همانطور که گفتیم می‌توان آنها را بر روی تمامی سطوح نصب کرد. حتی بر روی سطوح روغنی نیز امکان نصب دارند. نصب و چسباندن شبرنگ نیاز به آموزش خاصی نخواهد داشت و شما با رعایت چند نکات ساده می‌توانید آن را نصب کنید. بهتر است محل مورد نظر را ابتدا با مخلوط آب و کف کمی خیس کنید و کاملاً از هرگونه آلودگی پاک نمایید. بعد از چسباندن لیبل بر روی سطح با استفاده از یک کاردک آب را از زیر آن خارج نمایید. البته در شبرنگ‌های کوچک نیازی به آب و مرطوب کردن آن نخواهید داشت.

در صورت استفاده از شیشه پاک کن و یا مخلوط آب و کف و کشیدن کاردک یا چیزی شبیه به آن بعد از چسباندن شبرنگ هیچگونه حبابی در زیر آن به وجود نخواهد آمد. شما با رعایت این دو مرحله به طور کامل می‌توانید برچسب‌ها را به بهترین شکل نصب کنید. این نکته هم قابل ذکر است که برای نصب می‌توانید با افراد آشنا با این کار همکاری کنید. عموماً افراد متبحر از آب و کف استفاده نمی‌کنند و به صورت صاف و یکدست می‌توانند برچسب را در جای مربوطه قرار دهند.

جنس چاپ شبرنگ چیست؟

جنس چاپ شبرنگ از نوعی متریال یا ماده ی اولیه است، که جنس متریال آن از پی وی سی سفید رنگ می باشد و دارای قسمت های زیادی است؛ مانند: یک لایه چسب در زیر، یک لایه پی وی سی سفید رنگ در وسط، یک لایه کوتینگ جذب کننده و یک لایه کاغذ روغنی که برای محافظت از چسب زیر چاپ شبرنگ می باشد.

انواع چاپ شبرنگ

چاپ شبرنگ در رنگ‌های سفید، سبز، قرمز، زرد، آبی، نارنجی، مشکی و در دو مدل شبرنگ اکرلیک (خرد شونده) و شبرنگ پت (غیر خرد شونده)، در بازار موجود است، لیبل شبرنگ سفید از نوع شبرنگ پت و غیر خردشونده می باشد. شبرنگ سفید یک جنس کاملا ضد آب می باشد و به به دلیل چسبندگی بسیار قوی و ضخامت بالا  آن کاربرد بالایی در صنعت چاپ استیکر دارد.

ویژگی اصلی چاپ شبرنگ ، قابلیت رفلکس کردن نور است که باعث بهتر دیده‌شدن در شب و نور کم می‌شود. جهت سفارش چاپ شبرنگ چاپ سروش با قابلیت چاپ رنگی، می‌توانید با شماره 02133921872 تماس حاصل فرمایید.

شبرنگ پت و شبرنگ آکرلیک از نظر ظاهری مشابه هستند و تنها کاربرد آنها متفاوت است. شبرنگ پت یا شبرنگ غیرخرد شونده  قابل کنده شدن است. کاربرد بارز  این متریال نیز در چاپ لیبل علائم ایمنی دیده می‌شود.

کاربرد چاپ شبرنگ

 • اصلی ترین کاربرد چاپ  شبرنگ، نصب آن بر روی شیشه اتوبوس ها و مترو هاست.
 • از چاپ  شبرنگ در فضای پارتیشن بندی دفاتر اداری استفاده می شود که برای جلوگیری از عبور نور و یا دید دیگران می‌باشد.
 • رستوران ها و کافه هایی که برای  آسایش و آرامش مشتریان خود از چاپ شبرنگ استفاده می کنند تا کسی نتواند آنها را در حال غذا خوردن ببیند.
 • مغازه ها و یا بوتیک هایی که میخواهند از بیرون هم نما داشته باشند و کسی از بیرون نتواند قسمت های خاصی از مغازه را ببیند.

در گذشته تنها در انواع علائم راهنمایی‌و‌رانندگی و علائم ایمنی بازدارنده و یا اخطاری و … موردنیاز در کارگاه‌ها، کارخانجات، انبارها، بیمارستان‌ها و آزمایشگاه‌ها و یا هر مکان کم‌نوری ،بدنه انواع خودروها، کامیون‌ها، آمبولانس‌ها و … از چاپ شبرنگ استفاده می‌شد؛ اما امروزه بیشترین کاربرد خرید شبرنگ روی شیشه در فروشگاه ها، رستوران ها و کافه ها ، موسسات و آژانس ها و دفاتر اداری ، آموزشی است.

مزیت چاپ شبرنگ چیست؟

 • نصب شبرنگ راحت تر است.
 • جدا کردن شبرنگ  از سطح آسان است.
 • شبرنگ یک برچسب تبلیغاتی ارزان و مقرون به صرفه است.
 • ماندگاری شبرنگ در محیط بیرون 4 ماه تا1سال است و در محیط داخل بین 3-1 سال‌ می‌باشد.

چاپ  شبرنگ در چه صنایعی کاربرد دارد؟

چاپ  شبرنگ در صنایع مختلفی کاربرد دارد، و به علت مقاومت زیادی که در برابر حرارت،مواد شوینده،پارگی،کشسانی و... دارد در صنایع زیادی مورد استفاده قرار میگیرد:

 • برند های تجاری،اداری،شرکتی،سازمانی.
 • بیلبورد های تبلیغاتی.
 • محصولات فرهنگی هنری،مذهبی،صنایع غذایی.
 • لوازم خانگی شامل: مبلمان،سرویس خواب،سیسمونی،پکیج ها،آبگرمکن های دیواری.
 • صنایع شیمیایی و بسته بندی های دارویی و آزمایشگاهی.
 • برچسب هایی با علامت هشدار.
 • چاپ شبرنگ در بسته بندی محصولات.

کارشناسان  چاپ سروش بر تکیه بر تجربه و تخصص فنی این حرفه به شما کمک می‌کنند. چاپ شبرنگ خود در طرح، اندازه، نوع جنس و شکل ظاهری دلخواه خود در کوتاه‌ترین زمان سفارش دهید و نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب کنید. و در تبلیغات و برندسازی کسب و کار خود بدرخشید.چاپ شبرنگ در تبلیغات روی شیشه و بازاریابی در ویترین فروشگاه و اطلاع رسانی حراجی ها و مناسبت های خاص، توجه زیادی را جلب می‌کند.

ویژگی های چاپ شبرنگ:

 • ضدآب،ضدخش، و کشسان بودن شبرنگ
 • قدرت چسبندگی بالا شبرنگ
 • وضوح و کیفیت بالا در چاپ شبرنگ
 • شکننده نیست و خاصیت شبرنگ از بین نمی رود
 • دوام زیادی در برابر نور خورشید دارد( حداقل 3 سال)
 • مهم ترین ویژگی چاپ شبرنگ اعتباری است که به مشتریان شما می‌دهد.
 • مقاومت و عدم آسیب پذیری در برابر محلول های پاک کننده

در مجموعه چاپ سروش چاپ شبرنگ سفید در یک شیت با ابعاد 20 * 50  با چاپ و برش مطابق خواسته شما امکان‌پذیر است.

چه رنگی برای چاپ شبرنگ مناسب است؟

طراحان ما در چاپ سروش با استفاده از روانشناسی رنگ ها و تاثیر آن بر ذهن مخاطب به شما کمک خواهند کرد تا با انتخاب رنگ های مشکی، سفید، سبز، زرد، قرمز، نارنجی یا آبی لیبل شبرنگ روی شیشه خود با هدف  جذب مشتری و برندینگ، سفارش دهید و نگاه مشتریان را بیشتر به سمت خود جذب کنید. رنگ سفیدمثبت ترین رنگ دنیاست و  یکی از پر کاربردترین رنگ ها برای طراحی دکوراسیون داخلی خانه و دفتر کار است. تیم طراحان ما در چاپ سروش با استفاده از رنگ سفید در چاپ لیبل شبرنگ سفید، به محصولات شما اصالت و اعتبار می‌بخشد.

قیمت چاپ شبرنگ ارزان و به صرفه است. چرا که برچسب شبرنگ قادر است تا ویترین مغازه شما را از حالت معمولی به متفاوت و خاص تبدیل کند. استفاده از این روش تبلیغ ارزان و خلاقانه برای جلب توجه مشتریان، مناسب می باشد.

لمینت کردن چاپ شبرنگ

چاپ شبرنگ سفید روی شیشه از آنجایی که مدت زمان زیادی در برابر نور خورشید قرار می گیرد، ممکن است به مرور آسیب دیده و یا رنگ آن تغییر کند. به همین خاطر می‌توان از لمینت کردن شبرنگ برای آن استفاده کرد تا مقاومت چاپ در برابر عوامل محیطی مختلف بالا برود.

نکته: برای افزایش ماندگاری سفارش شبرنگ‌ در محیط باز ، می‌توانید آن را لمینیت‌ کشی (چاپ لمینیت سرد) نمایید. (چنانچه شبرنگ خوردشونده را لمینیت کنید، ویژگی امنیتی‌ آن از بین می‌رود.)

باید توجه داشت، که چاپ شبرنگ فقط می‌تواند به شیشه یا پلاستیک بچسبد و روی سطوح دیگر مانند چوب یا بتن قرار نمی‌گیرد و چسباندن چاپ شبرنگ تنها به پنجره ها و یا سطوح شیشه ای بدون وجود چسب امکان پذیر است.

نکات مهم براب بهتر چسباندن شبرنگ

 • دمای محیطی برای بهتر چسباندن باید ۲۵ درجه سانتیگراد باشد
 • قوام چسب ۴۸ ساعت زمان می‌برد و از قرار گرفتن چسب در این مدت در هوای سرد باید خودداری کرد
 • زیر کار باید مسطح و تمیز باشد. این لیبل ها تحمل دمای منفی ۴۰ تا مثبت ۸۰ درجه سانتیگراد را دارند.

سفارش  چاپ  شبرنگ و قیمت انواع چاپ شبرنگ

به منظور سفارش و مشاوره حرفه ای در زمینه انواع چاپ استیکر شبرنگ در مجموعه چاپ سروش و همچنین اطلاع از قیمت چاپ استیکر شبرنگ در سایز و طرح های متنوع با کارشناسان مجموعه چاپ سروش ارتباط بگیرید.

تیم کارشناسان چاپ سروش با تکیه بر تجربه و تخصص فنی در این مجموعه به شما کمک می کند تا تبلیغات خود را به کمک چاپ برچسب شبرنگ در کمترین زمان و با به صرفه ترین هزینه به چاپ برسانید.

با چاپ ارزان و با کیفیت  شبرنگ، نتیجه ی بهتری را برای تبلیغات خود را بالا برده و در دیدگاه مشتریان ماندگار بمانید.

مجموعه چاپ سروش، چاپ شبرنگ را در سایزها و طرح های مختلف اعم از دایره،بیضی،مستطیل و... با حداکثر طول و عرض(26 سانتی متر) و قطر 20-10 و حداقل سایز0.5 سانت در 1 سانت به چاپ  می رساند.

جهت خرید شبرنگ و قیمت شبرنگ و کسب اطلاعات بیشتر این محصول می‌توانید با شماره 02133921872 تماس حاصل فرمائید و با کارشناسان تیم طراحی چاپ سروش در ارتباط باشید .

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *